У Києві відбулося перше представлення віртуального музею, присвяченого археологічній пам’ятці національного значення XIV-XV століть — фортеці Тягинь, розташованій у Херсонській області.
Про це стало відомо завдяки повідомленню журналістів з Суспільного Херсон.
Презентація відбулася 17 жовтня у Посольстві Литовської Республіки. Наталя Бімбірайте, голова правління “Культурного центру Україна – Литва”, підкреслила, що пам’ятка наразі недоступна для подальшого дослідження.
“Присутність фортеці та інформація, яку сьогодні будемо обговорювати, науково спростовують російські наративи про так звану Новоросію і звинувачення про те, що нібито Катерина II принесла цивілізацію на південь України. Це — дезінформація. Археологія підтверджує або спростовує історичні факти за рахунок знахідок і матеріальної культури. Існують литовська, польська, кримськотатарська та українська культури, але російської — немає”, — зазначила вона.
Бімбірайте також розповіла, що Південна середньовічна експедиція Інституту археології Національної академії наук протягом шести років досліджувала фортецю Тягинь. У січні 2022 року найцінніші артефакти були переміщені до Києва за угодою, після чого розкопки були зупинені через початок повномасштабного вторгнення Росії.
Вона відзначила, що у 2021 році, під час святкування 30-ї річниці Незалежності України, у Тягині була знайдена булава XV століття, яка стала найдавнішою серед офіційно виявлених знахідок на Північному Причорномор’ї.
- У 2024 році науковці та громадські організації з Херсона оцифрували колекцію артефактів, врятованих із пограбованого російськими окупантами краєзнавчого музею в Херсоні. Вони створили віртуальний музей 3D-моделі фортеці Тягинь.
- Нагадаємо, що у 2022 році селище Тягинка стало під контролем російських військових. Після його звільнення Збройними Силами України громада зазнає постійних обстрілів.