У Києві відбулося перше представлення віртуального музею, присвяченого археологічній пам’ятці національного значення XIV-XV століть — фортеці Тягинь, розташованій у Херсонській області.

Про це стало відомо завдяки повідомленню журналістів з Суспільного Херсон.

Презентація відбулася 17 жовтня у Посольстві Литовської Республіки. Наталя Бімбірайте, голова правління “Культурного центру Україна – Литва”, підкреслила, що пам’ятка наразі недоступна для подальшого дослідження.

“Присутність фортеці та інформація, яку сьогодні будемо обговорювати, науково спростовують російські наративи про так звану Новоросію і звинувачення про те, що нібито Катерина II принесла цивілізацію на південь України. Це — дезінформація. Археологія підтверджує або спростовує історичні факти за рахунок знахідок і матеріальної культури. Існують литовська, польська, кримськотатарська та українська культури, але російської — немає”, — зазначила вона.

Бімбірайте також розповіла, що Південна середньовічна експедиція Інституту археології Національної академії наук протягом шести років досліджувала фортецю Тягинь. У січні 2022 року найцінніші артефакти були переміщені до Києва за угодою, після чого розкопки були зупинені через початок повномасштабного вторгнення Росії.

Вона відзначила, що у 2021 році, під час святкування 30-ї річниці Незалежності України, у Тягині була знайдена булава XV століття, яка стала найдавнішою серед офіційно виявлених знахідок на Північному Причорномор’ї.

  • У 2024 році науковці та громадські організації з Херсона оцифрували колекцію артефактів, врятованих із пограбованого російськими окупантами краєзнавчого музею в Херсоні. Вони створили віртуальний музей 3D-моделі фортеці Тягинь.
  • Нагадаємо, що у 2022 році селище Тягинка стало під контролем російських військових. Після його звільнення Збройними Силами України громада зазнає постійних обстрілів.

Вгору

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts