Воєнні дії Росії проти України призвели до значних екологічних руйнувань, які призвели до серйозного забруднення навколишнього середовища, порушення екосистем і знищення різноманіття живої природи не лише на території України, а й у світі. Оцінюється, що збитки українським екосистемам складають 65 мільярдів доларів.
Інформацію про це надав прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час конференції з обговорення пункту 8 “Екологічна безпека” Формули миру Президента України.
За словами голови уряду, третина українських лісів та 20% природоохоронних територій України постраждали від війни. Також через конфлікт постраждали 35% біорізноманіття Європи, яке належить Україні.
У результаті вибуху Каховської ГЕС знищено понад 10 тисяч гектарів водно-болотних угідь міжнародного значення в Україні. Приблизно чверть території країни зараз мінована, що завдає значних збитків.
“Скільки часу знадобиться для відновлення екосистеми? Приклад з Франції після Першої світової війни 106 років тому показує, що 1200 квадратних кілометрів територій залишилися забрудненими внаслідок бойових дій. І до цього дня жодна діяльність, включаючи пасовище для худоби, там заборонена. В Україні наявна забруднена мінами та снарядами територія площею близько 140 тисяч квадратних кілометрів. Тобто український обсяг забруднення у декілька десятків разів більший”, — зауважив прем’єр-міністр і підкреслив, що вироблення спільного підходу до захисту природи та життя людей є важливою метою всіх.
Денис Шмигаль пропонує шлях відновлення екосистеми через принцип “ворог повинен бути покараний”.
У тому числі, він визначив кілька ключових завдань для узгодження спільної стратегії:
- відстеження, реєстрація та звітування про всі екологічні наслідки, впливи, втрати і збитки війни російського агресора в Україні;
- збір цінних відгуків високого рівня та технічних коментарів від партнерів України;
- розробка спільних кроків для притягнення російського агресора до відповідальності за всі екологічні злочини, скоєні проти України.