









Село Олександрівка, що входить до складу Станіславської громади і розташоване на узбережжі Дніпро-Бузького лиману, має багатий краєзнавчий спадок. Тут завжди проживали люди, які відстоювали свою незалежність і права, не підкоряючись ворогам.
Пропонуємо ознайомитися з 15 цікавими фактами з історії Олександрівки.
- Близько 2000 років тому неподалік села греків-колоністів заснували поселення Ольвійської хори. Місце під назвою “Скелька” вперше було виявлено 130 років тому Віктором Гошкевичем і стало важливим форпостом для захисту міста-держави Ольвії.
- Зображення городища “Скелька” автора Олега Марчука стало одним із найкращих на міжнародному конкурс фотографій “Вікі любить пам’ятки” у 2020 році.
- Село Олександрівка отримало свою назву в 1781 році на честь генерала-фельдмаршала Петра Рум’янцева. В 1795 році в офіційних документах зафіксований факт проживання 75 кріпаків, яких привезли з Полісся.
- Згідно з деякими джерелами, село могло бути засноване раніше запорозькими козаками. У 1754 році Олександрівка вже існувала як козацький зимівник, відомий під різними назвами.
- На території села діяли рибні заводи, де козаки займалися переробкою риби. Також звідси добували сіль.
- Зимівники запорожців згадуються у документах 1754 року, включаючи імена відомих козаків.
- У Олександрівці знаходиться могила козака Коношка з висіченим написом на його хресті, що свідчить про його службу у козацькому війську.
На початку XIX століття село перебувало під владою поміщика Милорадовича, який експлуатував кріпаків. У червні 1851 року група селян пішла зі скаргою на свавілля, але це призвело до жорстокого покарання бунтівників.
- До Жовтневого перевороту 1917 року в Олександрівці діяло кілька рибних заводів та шкіл, відзначаючи розвинутий економічний потенціал.
- Закладений в Олександрівці кам’яний млин став відомим на всю Херсонщину і зберіг свою назву до наших днів.
“Кам’яний млин був відомий з кінця XIX століття. Тут мали велику родину, і кожному з дітей була побудована окрема хата. Пшеницю для помелу привозили з інших міст,” – зазначає краєзнавець.
- У травні 2024 року у Пирогові було представлено оновлений млин з Олександрівки, який відновлено фондом “МХП-Громаді”.
- У 50-х роках XX століття в село переселилося багато людей з Вінниччини, які стали працювати в місцевих господарствах.
“В Олександрівці жили 14 національностей, зокрема, українців, росіян, білорусів, поляків, греки та кримські татари. Одна з місцевих доярок, французька жінка, приїхала сюди після війни,” – повідомив краєзнавець.
- Олександрівка опинилася в епіцентрі війни Росії з Україною вже з березня 2022 року, коли рашисти намагалися захопити регіон. Запеклі бої призвели до значних руйнувань, загинуло 19 цивільних осіб.
- До початку повномасштабної війни в Олександрівці проживало понад 2500 людей. Сьогодні це число суттєво зменшилося, але місцеві жителі продовжують підтримувати ЗСУ і працювати на перемогу.