Так, 23 жовтня експерти ПЦПСД провели важливе засідання Громадської ради відновлення Тягинської громади на тему «Комплексна цільова програма екологічного розвитку Тягинської сільської територіальної громади на 2025-2028 роки».
Під час засідання обговорювали дві ключові складові екологічної програми, які представив автор проекту Володимир Молчанов:
1) Програму роздільного збору, досортування, обробки та переробки твердих побутових відходів на 2025-2028 роки.
2) Програму організації озеленення в Тягинській сільській громаді на 2025-2028 роки.
Дмитро Федорчук, менеджер відділу базових потреб Міжнародної гуманітарної організації “Solidarites International”, виступив на засіданні з важливою пропозицією щодо підтримки процесів озеленення сільських громад на звільнених територіях. Д. Федорчук зазначив, що фонд зацікавлений у відновленні лісосмуг за умови активної участі селян. Мешканці Тягинської громади можуть висаджувати нові плодові дерева на місці старих лісопосадок, зокрема популярними є горіхові лісосмуги, що приноситимуть дохід і за якими вони самі будуть доглядати. У свою чергу, фонд готовий фінансово підтримувати прямі ініціативи фермерів та землевласників, які візьмуть на себе відповідальність за нові насадження.
Обговорення також підтримали начальник сільської військової адміністрації Микола Яценко, начальник відділу житлово-комунального господарства, енергетики, інфраструктури та господарського забезпечення Костянтин Войтеняк, секретар сільської ради Тетяна Косточко та представники старостинських округів. Вони наголосили на можливостях передачі лісосмуг в оренду селянам та фермерам. Громадські експерти Дементій Білий та Олег Дядюн запропонували детально обговорити участь місцевих фермерів і землевласників в озелененні громади. Голова ГО ПЦПСД Олег Дядюн відзначив інноваційний підхід до екологічної програми, що базується на багаторічному досвіді організації в екологічній сфері.
Експерти наголосили на необхідності вирішення питання відповідальності та оцінки лісосмуг: ефективні рішення цієї проблеми детально прописані в комплексній цільовій програмі екологічного розвитку. Всі лісонасадження повинні бути обліковані і мати свою вартість, щоб можна було притягти до відповідальності тих, хто їх знищує або незаконно вирубує. Потрібна інвентаризація і оцінка всіх лісосмуг у громаді, їх необхідно берегти як захист сільськогосподарських угідь від степових вітрів, тобто як охорону врожаю. Пропозиція фінансової допомоги від міжнародної гуманітарної організації “Solidarites International” для відновлення лісонасаджень стала неочікуваним подарунком, що став результатом злагодженої роботи експертної організації ПЦПСД з громадою та владою, до якої на даному етапі долучилися також місцеві бізнесмени й міжнародні донори.
Начальник Тягинської сільської військової адміністрації Микола Яценко подякував експертам ПЦПСД за розробку якісної програми, але наголосив на потребі подальшої підтримки в її імплементації, розробці супутніх документів і залученні людей до активності. Консультативна та коучингова складова у співпраці громадської організації та місцевої влади продовжує бути важливою умовою успіху.
Мультиплікаційний ефект проекту може викликати зацікавленість у інших громадах, які також можуть долучитися до ініціативи, що заохочує донорів приходити до них з підтримкою.
Людмила Баєва, голова Громадської ради відновлення Тягинської громади, запропонувала затвердити Комплексну програму екологічного розвитку з урахуванням зауважень, отриманих під час обговорення, та передати її на затвердження начальнику сільської військової адміністрації. Пропозицію підтримали одноголосно.
Коротка інформація про Цільову програму озеленення
Розробники програми: Тягинська сільська військова адміністрація, ГО “Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень”, Громадська рада з відновлення Тягинської громади, комунальне підприємство, старости старостинських округів Тягинської громади.
Мета Цільової програми озеленення у Тягинській сільській громаді на 2025–2028 роки полягає у створенні умов для відновлення та оформлення зелених насаджень різного призначення, а також запуску процесу озеленення території громади.
Першочергові кроки в реалізації програми відображені у дорожній карті: інвентаризація зелених насаджень громади і земель комунальної власності, визначення земельних ділянок, придатних для озеленення, а також зміна їх цільового призначення. Необхідно внести зміни до КВЕД комунальних підприємств для ведення діяльності з озеленення і догляду, а також провести ремонт полезахисних лісосмуг і водозахисних насаджень.
Громада розташована в степовій зоні з недостатнім рівнем опадів і середньою зволоженістю ґрунтів, що ускладнює природне розповсюдження довговічних деревних рослин. Традиційно, місцеві козаки ще в часи Війська Запорозького висаджували біля своїх осель пірамідальні тополі та плодові дерева, які приживалися і розросталися самостійно. Протягом 30-х – 60-х років ХХ століття до заліснення доклалися певні заходи, але пізніше ці насадження не отримували належного догляду.
На початку ХХІ століття відбулася агротехнологічна революція, і повернуті до приватної власності комунальні землі перейшли під контроль агрохолдингів. Догляд за лісами, які обробляються, залишається непростим питанням, однак закон передбачає можливість передачі прилеглих лісосмуг в безкоштовну оренду з обов’язком догляду.
Важливо врахувати загальний концепт Плану відновлення та розвитку громади. Озеленення та заліснення мають бути розглянуті не лише як спосіб захисту, а й як елемент створення комфортного середовища для жителів.
Цей матеріал підготовлено в рамках проекту ПЦПСД «Сприяння залученню жителів Тягинської громади до процесів відбудови» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Автори висловлюють свою точку зору, яка може не збігатися з позицією Міжнародного фонду «Відродження».
Володимир Молчанов
Галина Бахматова