Фото з доступних джерел

Війна в Україні, що триває з Росією, значно ускладнила життя людей, які живуть у прибережних громадах Херсонщини. У звільнених населених пунктах місцеві жителі стикаються з серйозними труднощами, пов’язаними з проведенням похоронів.

Проблеми, які постають перед родичами покійних, включають оформлення похоронних документів, відсутність доступу до ритуальних послуг, а також високу вартість таких послуг.

У нашій статті ми розглянемо, як жителі правобережної Херсонщини справляються з цими викликами.

Ритуальні служби продовжують працювати

Староста села Олександрівка Станіславської громади Наталя Каменецька поділилась з нами, як проходять поховання в умовах війни.

“Ми знаходимося в зоні активних бойових дій, що дуже ускладнює ситуацію. Наприклад, не кожен священик погодиться проводити обряди під обстрілами, адже наша церква зруйнована, і в Станіславі немає священика,” – зазначила вона.

За словами Наталі, похоронні процедури проходять досить швидко, щоб уникнути небезпеки. Позитивним фактором є наявність приватної ритуальної служби, яка облаштовує усі етапи поховання.

“Якщо у когось померли рідні, то не потрібно їхати в Херсон або Миколаїв – все можна замовити на місці. Ця фірма також забезпечує робітників для копання могил, а також реалізує похоронні атрибути, організовує транспорт,” – додала вона.

Процес видачі свідоцтв про смерть залишився незмінним. Наприклад, у випадку природної смерті лікар видає довідку, після чого родичі можуть отримати свідоцтво у старостаті.

“Якщо ж особа померла внаслідок ворожих дій, то рідні разом із ритуальною службою доставляють тіло до Херсона, де оформляють документацію,” – уточнила староста.

Вартість ритуальних послуг зросла під час війни, що стосується не лише Херсонщини, а й інших регіонів України.

“Послуги, включаючи автомобіль, могилу, труну та інші необхідні речі, наразі коштують в межах 11250 грн у нашій ритуальній службі,” – повідомила Наталя Каменецька.

Отримавши свідоцтво про смерть, родичі можуть звернутися до Пенсійного фонду для отримання виплат у розмірі двох пенсій. Якщо ж людина загинула внаслідок агресії, родичі отримують одноразову допомогу від обласної адміністрації у сумі 30 тис. грн.

Тяжкі часи окупації

Мешканці Правдинського старостинського округу Білозерської громади стикалися з жахливими труднощами під час окупації, не маючи можливості належно поховати загиблих.

Місцеві жителі згадують випадки, коли окупанти не дозволяли забирати тіла загиблих з місця подій. Навіть традиційні похоронні процедури стали неможливими для померлих від природних причин.

Староста Любов Василівна Шевченко розповіла про випадок, коли в травні 2022 року в селі помер дідусь. Його поховали в мішку, бо домовина не була доступна. Пізніше знадобилася ексгумація для оформлення документів.

“Тоді медсестра просто зафіксувала природну смерть. А в 2023 році ми провели ексгумацію для отримання свідоцтва про смерть, адже у дідуся залишилася дружина, якій потрібно було оформити спадщину,” – сказала вона.

Сьогодні, якщо в окрузі помирає хтось, лікар і поліція фіксують факт смерті. Потім здебільшого їдуть до РАЦСу або за свідоцтвом про смерть до Херсона або Миколаєва.

“Ритуальні послуги у нас не надаються, тому треба їхати до Миролюбівки, де можна придбати необхідні речі для поховання,” – додала Любов Василівна.

Допомога родичам загиблих військових

У Надеждівському окрузі Білозерської громади також немає ритуальної служби, місцеві звертаються за необхідними атрибутами до сусіднього населеного пункту.

“У нас є священик, який проводить обряди. Місцевий мешканець Сергій допомагає з копанням могил,” – розповів староста Олександр Івченко.

Він також розповів про ситуацію з оформленням документів на поховання військового. Родичі намагаються зібрати усі необхідні документи для прискорення процесу поховання, яке має зазвичай організовувати військова частина.

“Ми обіцяємо викопати яму безкоштовно і поховати його поряд з іншими захисниками,” – зазначив староста.

Нові послуги для переселенців

З початку війни багато жителів Херсонщини залишили свої домівки, але бажання доглядати за могилами рідних не зникло. У відповідь на запити в громадах з’явилися нові послуги з прибирання на кладовищах.

Зараз в соціальних мережах активно пропонують послуги з косіння трави, вивезення сміття та прибирання пам’ятників. Оплата здійснюється після надходження фото звітів про виконані роботи.

Багато переселенців активно користуються цими послугами, адже шанування пам’яті померлих залишається важливим аспектом в їх житті навіть під час війни.

Автор: Олена Бджола

Білозерка.info

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts