У Вінниці 29 листопада відбулося відкриття виставки “Артефакти”, що стала частиною проєкту “Херсон: визволення пам’яті”. Вона поділяється на три тематичні блоки та містить експонати, що відображають спогади місцевих жителів про боротьбу з російською окупацією.
Голова громадської організації “Центр культурного розвитку “Тотем” Олена Афанасьєва повідомила, що ця виставка є другою подібною у Вінниці з початку відкритої війни.


Експонати виставки “Артефакти”. Суспільне Вінниця


“Перша виставка була у 2022 році, коли ми змушені були залишити свої домівки в окупованих районах. Громадські активісти опинилися під загрозою, і ми не могли мовчати. Створена нами виставка дала голос митцям і сприяла відновленню громади. Сьогодні ми презентуємо не просто проєкт, а частину нашого нинішнього життя”, – зазначила Афанасьєва.

Виставка розпочинається з блоку “Музей спротиву”, експонати якого почали збирати одразу після визволення Херсона.


Відкриття виставки “Артефакти”. Суспільне Вінниця


“11 листопада – це тепер для мене День міста. З управління культури прийшла пропозиція створити “Музей окупації”, але ми вирішили, що це буде занадто важко. Після обговорень виникла ідея “Музею спротиву”. Адже саме завдяки опору російській агресії виникла нова ідентичність Херсона, відомого сьогодні у всьому світі”, – пояснила вона.

За словами Афанасьєвої, серед експонатів – відро, в яке волонтер Дядя Гріша зібрав пів мільйона для Збройних Сил України, щітка для знищення російських бігбордів, а також фотоапарат, яким фотограф кореспондент медіаплатформи “Вгору” Олександр Корняков знімав мітинги протесту в Херсоні.


Відро, в яке Дядя Гріша збирав донати. Суспільне Вінниця


“Я не вірила, що цей фотоапарат мені повернуть, адже це унікальний артефакт. Це стара камера, оскільки нову не можна було брати на мітинги через ризики. Вона давала лише частину знімків, але саме ці кадри продемонстрували Херсон світу. Олександр Корняков передав нам цю камеру, і на кожному артефакті є QR-код, що веде на цю історію у віртуальному музеї”, – додала Афанасьєва.


Відвідувачі виставки. Суспільне Вінниця

Серед інших експонатів представлені роботи херсонської художниці Катерини Бойко.


“Художники в Херсоні провели виставку на День Незалежності України, чи уявляєте? В окупації, під носом у російських військ, художники представили свої картини. Катерина брала участь із роботою, що зображує Катерину II на троні, що є частиною російського міфу про заснування Херсона”, – зазначила Афанасьєва.


Відвідувач виставки в 3D-окулярах. Суспільне Вінниця

Директор соціальної організації “ІРЦ Правовий простір” та голова культурного центру “Україна-Литва” Наталія Бімбірайте презентувала частину виставки, присвячену маловідомій історії півдня України, зокрема Херсонщини. Це віртуальний музей фортеці Тягинь, пам’ятки археології XIV-XV століть.


Експозиція, присвячена Поліні Райко. Суспільне Вінниця

На виставці експонуються також роботи художниці Поліни Райко, чиї твори презентовані з будинку-музею в Олешках — тимчасово окупованому місті.


“Ми презентуємо Поліну Райко не лише через її роботи, доступні в Інтернеті. Ми привезли херсонські гарбузи, вирощені і розписані в Херсоні за її мотивами. Також ми створили розмальовки, які виконували діти, що перебувають в укриттях у Херсоні”, – додала Афанасьєва.

ХЕРСОН Онлайн общественно политическое интернет издание

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts