У зоні колишнього Каховського водосховища виявлено високі концентрації важких металів у ґрунті, що перевищують допустимі норми.
Ці дані були опубліковані в дослідженні Української природоохоронної групи.
Згідно з інформацією, 94% відібраних зразків ґрунту показали, що рівні важких металів перевищують гранично допустимі концентрації. Найбільшими забруднювачами є миш’як (As), свинець (Pb), стронцій (Sr) та цинк (Zn), концентрації яких перевищують допустимі значення у 7-17 разів.
Дослідження показало, що лужне середовище може стримувати міграцію токсичних елементів, але водночас сприяє їх накопиченню. Це підвищує ймовірність потрапляння небезпечних речовин у харчовий ланцюг.
“Це може мати суттєві наслідки для територій, що зазнали затоплення, та можуть стати місцем повернення людей і відновлення населених пунктів у майбутньому. Особливу небезпеку представляють рухливі форми металів, які здатні переходити в рослини, створюючи ризики для екосистеми”, – підкреслили експерти Української природоохоронної групи.
Результати досліджень свідчать про те, що територія колишнього Каховського водосховища на сьогоднішній день є зоною екологічного лиха.
Окрім того, вчені зазначили, що ситуація в часи існування водосховища не була кращою.
“Але питання використання дна водосховища не піднімалося, що робило його актуальним у той час. Наразі видно, що забруднення важкими металами унеможливлює сільськогосподарське використання цієї території. Водночас природні екосистеми почали відновлюватись. Процеси ґрунтоутворення активізувалися, особливо на ділянках з високим вмістом органіки”, – йдеться у звіті.
Нагадаємо, дамбу Каховської ГЕС, розташовану поблизу нині окупованого Нової Каховки на Херсонщині, було зруйновано 6 червня 2023 року.
За словами Руслана Стрільця, міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, збитки від руйнування ГЕС оцінюються в понад 1,5 млрд доларів США.
Офіційні дані повідомляють, що внаслідок катастрофи на Каховській ГЕС загинуло 32 особи, 28 постраждало, 39 людей зникло безвісти.