24 серпня 2022 року в окупованій частині Херсонщини неочікувано з’явився український державний прапор.
В ніч напередодні Дня незалежності країни місцевий мешканець встановив синьо-жовтий стяг на дорожньому знаку поряд з трасою, якою проходили колони російської техніки.
Ім’я героя стало відомим лише після звільнення правобережної частини Херсонщини. Мешканці громади поділилися з Суспільним спогадами про цю подію.
Тетяна Семенова, яка живе недалеко від основної автостради, згадує, що перше, що вона побачила вранці 24 серпня 2022 року, був український прапор на дорожньому знаку.
“Коли я це побачила, у мене виникло відчуття, що, можливо, все вже закінчилося. Як так, ще вчора тут усі їздили, а зранку вже стоїть прапор, а війська зникли. Я просто стояла, а потім побачила, як з того боку летів “Урал”, не наш. І вони, коли побачили прапор, почали від’їжджати назад. В мене було бажання танцювати, стрибати. Вони боялися прапора!” — пригадує Тетяна.
Стяг майорів на автошляху, що з’єднує села Бериславського району. Часом окупації цю дорогу використовували російські бронетранспортери, розповіла завідувачка сільської бібліотеки Ірина Загребельна.
“Це було неперевершено! Це повідомлення швидко поширилось селом. Важко описати ту радість, адже це був свіжий подих, надія. Наш прапор на нашій землі, незважаючи на окупацію”, — ділиться вона.
Російські солдати прибули на вантажівці і зірвали український стяг. У селі почалися допити та обшуки. Десятеро військових РФ зайшли до директорки місцевої школи Любові Глоби. Вони примусили її знайти українські прапори, заховані в медичній кімнаті.
“Я дістала їх, тримала біля себе і сказала одному з військових: “Ось вони”. Він прийняв цю інформацію і дав мені піти. Пізніше, коли мене викликали до сільради, запитували, хто повісив прапор. Я відповіла: “Це не я. Не із страху, але той, хто це зробив, для мене герой”, — розповіла директорка школи.
Після це звільнення села, мешканці дізнались, що прапор встановив Микола Васько — батько українського військовослужбовця Владислава Васька.
“Їхню хату перевіряли декілька разів на день, адже в них син військовий. Але він все ж вирішив повісити прапор. Ми українці! Це наша нація, усвідомлюєте?” — зазначила Тетяна Семенова.
“Він батько воїна. У 2016 році, після закінчення школи, його син, який ще нещодавно виповнив 18 років, на наступний день підписав контракт на службу в Нацгвардії. У 2019 році звільнився, а у 2021-му — продовжив службу у прикордонних військах. На жаль, Влад Васько загинув у березні 2023 року, його посмертно нагородили орденом “За мужність” ІІІ ступеня”, — розповіла Ірина Загребельна.
Під час окупації російський прапор у селі так і не з’явився, за словами тодішньої голови сільради Галини Кузьміної.
“Вони приїхали і сповістили, що маємо зняти наш прапор. Ми швидко зреагували і обережно зняли його з флагштока, щоб він не був знищений, що погрожували зробити”, — розповіла вона.
9 листопада 2022 року в школі встановили два збережені українські прапори.
“Обидва прапори, які вдалося врятувати, ми поставили в моєму кабінеті на п’єдесталі. Цього року батьки випускного класу подарували нам ще прапори, але ці збережені залишаться тут назавжди”, — підкреслила директорка закладу Любов Глоба.
фото Суспільне Херсон