На фоні повномасштабного вторгнення Росії в Україну особливо важко доводиться людям з інвалідністю та маломобільним особам.
Про те, як у Білозерській громаді Херсонської області організовуються “ланцюжки добра”, де влада, волонтери, соціальні працівники та небайдужі мешканці спільно вирішують проблеми уразливих груп населення, читайте в нашому спеціальному матеріалі.
Сила людської доброти
Іван Рибчинський, 68-річний мешканець села Кізомис, має інвалідність з дитинства через ДЦП. Через постійні обстріли зі сторони Росії йому довелося евакуюватися до Миролюбівки.
“Я перебуваю під опікою Ірини Стрельченко, соціальної працівниці, вже 16 років. Вона допомогла мені покинути Кізомис, де ситуація була жахливою. Зараз я живу в спільному домі з чотирма земляками. Ірина часто відвідує мене, приносить гуманітарну допомогу та інші необхідні речі”, – ділиться Іван.
Він також зазначає, що соціальна працівниця раніше допомагала доглядати за його хворою матір’ю, яка була паралізована.
“Раніше ми з мамою жили на Чукотці, потім повернулися до Кізомису, звідки вона родом. Там у нас був чудовий будинок, про який я дуже переживаю. Не знаю, чи залишився він в нормальному стані після обстрілів. Я дуже ностальгую за краєвидом з нашого дому”, – розповідає Іван.
Іван Рибчинський отримує пенсію по інвалідності та різні види гуманітарної допомоги від волонтерів та висловлює вдячність усім, хто його підтримує.
Раїса Ніконівна Шпирко, 91-річна жителька Білозерки, попри свої проблеми зі здоров’ям, залишається активною. Вона згадує, як багато років працювала вчителькою, і зараз її оточують добрі люди.
“Я пропрацювала 44 роки вчителькою, а тепер залишилася одна. Моя помічниця Лідія Шимчук та її донька Ірина дуже мені допомагають. Я б не змогла без них”, – розповідає Раїса.
Лідія та Ірина взяли на себе ініціативу і записали відео, де Раїса читає свої вірші і просить про допомогу. Адже її пенсія дуже мала, і всі кошти йдуть на ліки.
“Раніше я торгувала на ринку. Але мої учні не забувають мене. Коли з’явилося відео, мій учень Колесов допоміг, а Третьяков подзвонив з Німеччини, щоб підтримати. Я щиро вдячна всім”, – зазначає Раїса.
Також пані Раїса розповідає про добру сусідку Анну, яка пережила війну і продовжує підтримувати її.
Державна підтримка вразливих груп
Ірина Анатоліївна Тараненко, керівниця відділу соціальної допомоги Центру надання соціальних послуг Білозерської селищної ради, відзначила, що на сьогодні допомогу отримують 65 осіб, серед яких 17 людей з інвалідністю.
“Наш комунальний заклад почав функціонувати з листопада 2023 року під керівництвом Наталі Василівни Чумак, яка забезпечує ефективність роботи ЦНСП. Всього в громаді працює вісім соціальних працівників, з них троє – у Білозерці”, – зазначила Ірина.
Центр надає різноманітні послуги для маломобільних осіб: догляд на дому, консультації, представництво інтересів та гуманітарну допомогу. Соціальні працівники також оформлюють документи та допомагають з отриманням дров.
“Наші спеціалісти роблять велике діло. Ірина Стрельченко евакуювала всіх своїх підопічних з Кізомису і знайшла їм нове житло”, – розповідає керівниця.
Центр забезпечує маломобільних осіб продуктами, медичними засобами та іншими необхідними речами завдяки волонтерам і благодійним організаціям.
“У нас є пункти прокату реабілітаційних засобів та соціальна пральня, де можна безкоштовно прати речі.”
Люди з інвалідністю можуть користуватися послугами “Соціального таксі”, яке допомагає їм дістатися необхідних закладів.
“Ми нещодавно організували поїздку для чотирьох людей, один з яких не міг самостійно пересуватися, для проходження комісії в Херсоні. “Соціальне таксі” допомогло здійснити цю поїздку”, – додає пані Ірина.
Одна з нагальних проблем у Білозерській громаді – евакуація з небезпечних прибережних сіл. Центр надає всю можливу допомогу своїм підопічним у цій ситуації.
“Одна жінка з Велетенського, яка хотіла евакуюватися, отримала допомогу від волонтерів. Її доставили до родичів у безпечніше місце”, – ділиться інформацією Ірина.
Підтримка для всіх
Староста Надеждівського округу Білозерської громади Олександр Івченко повідомив, що волонтери постійно допомагають людям з інвалідністю.
“В нашому окрузі проживає близько 150 осіб з різними групами інвалідності. Є також маломобільні люди, які потребують підтримки”, – підкреслив староста.
Волонтери з Польщі надають гуманітарну допомогу, а також благодійні фонди організовують передачі продуктів та медичних засобів.
Соціальна працівник Світлана Іванівна Торопенко працює на благо своїх підопічних більше 20 років, вважаючи їх частиною своєї родини.
“Ми піклуємося про стареньких, які залишилися без підтримки. Війна змусила дітей виїхати, тому дуже важливо, щоб вони не були самотніми”, – зазначає Світлана.
Волонтери, військова адміністрація та Червоний Хрест також активно допомагають цим людям, пропонуючи продукти, медичні засоби та інше.
“Я знайома з жінкою, яка пережила обидві війни. Важливо вислухати та підтримати людей в цей важкий час”, – стверджує Світлана.
соціальна працівниця Ірина Стрельченко протягом року надає допомогу тим, хто її потребує, після переїзду з Кізомису.
“Я опікуюсь кількома літніми людьми, і хоча у мене стало менше підопічних, я продовжую допомагати знову. Основна проблема – це ліки і дрова, тому я працюю над цим”, – ділиться Ірина.
За словами Ірини, влада та волонтери постійно підтримують людей з інвалідністю. Нещодавно безкоштовно роздавали балони зі скрапленим газом.
“Підготовка до зими – найбільша турбота. Гроші на дрова надають міжнародні фонди, а я займаюся їх організацією”, – зазначає Ірина.
Такі ініціативи допомагають покращити якість життя людей з інвалідністю, і влада не забуває про них, надаючи підтримку.
Лідія Петрівна Каращук з Білозерки надає соціальну допомогу вже 20 років та дбає про 97-річну Лідію Матвіївну Колощук.
“Лідії Матвіївні 98 років. Вона живе зі мною після знищення її будинку внаслідок затоплення. Ми подали документи на відновлення, але поки отримали лише тишу”, – розповідає Лідія Петрівна.
Вона ділиться, що один з її підопічних, який переніс інсульт, поки що не оформив інвалідність, але мають на меті реалізувати цю справу.
Ініціатива “Соціальне таксі”
Голова громадської організації “Сильні бо вільні” Ігор Чорний розповів про роботу безкоштовної ініціативи “Соціальне таксі”.
“Ми працюємо вже півтора року. Кожен день отримуємо багато дзвінків, але зможемо допомогти лише 10-15 людям за день. Основна увага на Херсонську територіальну громаду, але ми реагуємо на запити з усієї області”, – зазначив Ігор.
Автівки “Соціального таксі” включають машини з підйомником для маломобільних осіб і броньовані автомобілі для небезпечних поїздок.
“Нещодавно ми вивозили жінку з інсультом із небезпечного району на лікування. Сподобалося, що ми встигли вчасно”, – додав волонтер.
Весь процес організації поездок здійснюється індивідуально.
“Ми працюємо з різними громадами, і дякуємо всім, хто нам допомагає”, – додав Ігор.
Додати заявку на отримання послуги “Соціальне таксі” можна за телефоном: +38 098 018 08 08 (з 9:00 до 16:00, без вихідних) або через контакт-центр Херсонської ОВА: 0800 33 0951.
Попри воєнні виклики, у громадах Херсонщини працює багато волонтерів і професіоналів у сфері соціальної допомоги, готових підтримати людей з інвалідністю та маломобільних осіб.
Олена Бджола
Білозерка.info