Тема засідання стосувалася: Презентації результатів аналізу участі громадян у прийнятті рішень та комунікації між владою та громадою.
Володимир Молчанов, експерт і керівник проекту, який проводив аналіз, зазначив, що результати є неоднозначними, але в цілому позитивними, враховуючи критичну безпекову ситуацію. Він акцентував увагу на трьох основних аспектах оцінки залучення: можливостях місцевої влади, потенціалі громадянського суспільства та результатах фактичної участі громадян.
Експерт запропонував детальний план дій, де основними партнерами є влада, діючі дорадчі органи, громадські організації та експерти ПЦПСД.
Володимир Молчанов також підкреслив проблеми, з якими стикається міська адміністрація, наголосивши на важливості активної участі громади. Він зазначив потребу в популяризації публічних консультацій та вдосконаленні функціоналу пошуку на веб-сайті міста.
Результати проведеного аналізу були втішними: попри військову ситуацію, заміщення місцевого самоврядування військовою адміністрацією та більшу частину населення, що змушена була евакуюватися, як державна, так і громадянська сфера досягли значного прогресу у співпраці та залученні громадян. Всі усвідомлюють значення активної участі громади та готові до колективних дій.
Задля покращення ситуації були прийняті рекомендації експертів ПЦПСД, які включають розробку Статуту громади та інших документів для зміцнення практик, що вже започатковані — консультативно-дорадчих органів, громадського простору та громадського бюджету.
Учасники засідання запланували на майбутнє розробити Програму бюджетної підтримки інститутів громадянського суспільства та Програму соціального замовлення, що буде символом демократії участі. Ці проекти документів будуть підготовлені Діалоговою групою, до складу якої входять представники чинних дорадчих органів, військової адміністрації та експерти проекту. Також обговорювалося створення Ресурсного центру для підтримки новостворених громадських організацій та проведення громадських слухань щодо місцевого бюджету.
Дементій, експерт і соціолог проекту, зауважив, що, незважаючи на війну та небезпечну ситуацію, вільні громади Херсонської області демонструють зростання застосування демократичних процедур у порівнянні з довоєнним періодом.
За результатами засідання були ухвалені такі рішення:
• Міська військова адміністрація призначає працівника, відповідального за комунікацію з громадськістю та створює посадові інструкції.
• Потрібно поліпшити якість інформації на офіційному веб-сайті громади, включаючи функціональність пошуку і організацію документів.
• Міська військова адміністрація має розробити нормативні документи для забезпечення доступу інститутів громадянського суспільства до громадського простору.
• Після затвердження Статуту громади треба розглянути питання про розробку державного бюджету та програми підтримки місцевого громадянського суспільства.
• Міська військова адміністрація повинна запровадити практику публічного висвітлення роботи дорадчих органів та реагування на їхні пропозиції.
• На веб-сайті місцевої влади слід створити розділ «Громадське суспільство» для надання інформації про інструменти участі та діяльність консультативних органів.
Причорноморський центр (ПЦПСД) має досвід успішної співпраці з громадами Херсонської області: це експертна допомога в розвитку територій, залучення громадян до процесів прийняття рішень, налагодження діалогу між владою і суспільством. За новинами діяльності ГО ПЦПСД можна слідкувати на веб-платформі www.pcpsd.org.ua та в соціальній мережі www.facebook.com/pcpsd.org.ua
Матеріал підготовлено на основі співпраці з Міжнародним фондом «Відродження» в рамках проекту ХОО Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень «Допомога громадам Херсонської області у впровадженні механізмів громадської участі заради відновлення». Думки, викладені у матеріалі, не завжди відображають позицію Міжнародного фонду «Відродження».
Галина Бахматова