З 17 січня 2025 року в Україні запрацював новий алгоритм подачі заявок до Міжнародного Реєстру збитків, що стосуються репарацій Росії за втрати людей. Ця категорія отримала позначення А2.1 і включає випадки, коли особи втратили своїх близьких через агресію Росії після 24 лютого 2022 року, як на території України, так і за її межами, коли ці події пов’язані з ситуацією в Україні. Говориться про можливість отримання компенсацій за моральні страждання, які заявник переживає внаслідок смерті близького родича. Вся необхідна інформація про оформлення заяв доступна на офіційному сайті Register of Damage for Ukraine – RD4U, де комунікація відбувається через портал «Дія». Перше подання було здійснено завдяки юристам Громадської організації «Місто Сили» у рамках програми правової допомоги, і воно стосується справи вбивства волонтера Антона Кушніра.
Трагедія сталася 16 травня 2022 року у Херсоні, який на той час перебував під окупацією. Автомобіль, за кермом якого був Антон Кушнір, був обстріляний російськими військовими під час евакуації людей з міста. Антон загинув на місці, йому було 48 років. У нього залишилися дружина і неповнолітні діти.
Дружина загиблого, Людмила Кушнір, вимагає компенсацій від Російської Федерації за понесені втрати.
– Нещастя, яке зруйнувало мою сім’ю, має бути зупинене, щоб ніхто більше не переживав такого болю. Росія повинна відповідати за це. Винні мають бути покарані, адже безкарність призводить до нових злочинів. Про ці злочини потрібно постійно нагадувати. Німеччина і світ постійно згадують про злочини Гітлера. 80 років це робиться, оскільки термін давності для таких звірств не існує. Аналогічно і з російською агресією, – зазначила Людмила Кушнір.
Підготовка заяви для Міжнародного Реєстру збитків у справі вбивства Антона Кушніра здійснювалася юристом ГО «Місто Сили» Світланою Медвєдєвою. Процес оформлення зайняв понад дві години та вимагав уважності.
– Як тільки стало відомо про старт механізму подачі заяв, ми зв’язалися з Людмилою, запропонували свою допомогу та підтримку. Вбивство волонтера – це не лише резонансний злочин, але й велика трагедія для його близьких. Цю втрату досі важко пережити нашим волонтерам, які знали Антона і працювали з ним. Ми проконсультували Людмилу щодо необхідних документів, а потім в режимі онлайн допомогли заповнити заяву. Створили електронний підпис і підготували всю інформацію, – розповіла Світлана Медвєдєва.
– Це важлива подія не лише для нашої організації, а й для всієї країни, оскільки ми зареєстрували першу заяву в категорії А2.1 «Смерть близького члена сім’ї». Особливо значущим є той факт, що це заява родини загиблого волонтера, якого вбили російські військові під час евакуації родин з Херсонщини. Спочивай з миром, друже. Ми завжди пам’ятатимемо про цю втрату і зробимо все можливе, щоб пам’ять про твій героїчний вчинок жила вічно, – додав голова ГО «Місто Сили», адвокат Євген Гілін.
Хто має право подати заявку до Міжнародного Реєстру збитків у категорії А2.1:
- Батьки, усиновлювачі, вітчим, мачуха,
- чоловік, дружина (як у законному, так і в цивільному шлюбі),
- діти, усиновлені, пасинок чи падчерка.
Якщо були інші сімейні стосунки, заяву потрібно буде доповнити відповідними доказами.
Заява подається, якщо причина смерті близької людини пов’язана з такими подіями:
- Активні бойові дії.
- Обстріли.
- Насильство на окупованих територіях і в зонах бойових дій.
- Незаконне позбавлення свободи, викрадення.
- Підрив на мінах або вибухових пристроях.
- Катування, жорстоке поводження, приниження гідності.
- Спроба евакуації з окупованих територій.
- Руйнування Каховської ГЕС.
- Гуманітарна криза – відсутність медичної допомоги, нестача їжі, води та спалах захворювань.
Подані заяви проходять перевірку Реєстром, а згодом їх розгляне спеціальна комісія, яка визначить оптимальні компенсації.
Якщо ви втратили близьку людину внаслідок російської агресії, можете звернутися до ГО «Місто Сили». У рамках програми безкоштовної правової допомоги жителям Херсонщини юристи організації готові надати підтримку у складанні заяви до Міжнародного реєстру збитків.
Контактний номер: +38 095 216 46 11 (Пн-Пт, 09:00 – 18:00)
Телеграм-бот: (Пн-Пт, 09:00 – 18:00)
Сторінка проєкту: www.mistosyly.org/pravova
Громадська організація Місто Сили (Херсон), NGO MISTO SYLY, NGO The City of Power