У звільненій частині Херсонської області триває проблематика, пов’язана з нестачею фахівців. Багато людей втратили роботу через бойові дії, інші покинули регіон, виїхавши до інших частин України або за кордон. Яка ж ситуація на ринку праці у Херсоні та в околицях? Хто активно шукає роботу і які спеціальності найпоширеніші? Які програми підтримки діють на державному рівні? На ці та інші запитання відповідала директорка Херсонського обласного центру зайнятості Тетяна Ніколаєва.
– Яка ситуація наразі на ринку праці в Херсонській області?
– Ринок праці в Херсонській області суттєво змінений з початку повномасштабної агресії у 2022 році. Після деокупації частини території, яка залишається у зоні можливих бойових дій, деякі підприємства відновили свою діяльність. Проте, багато з них залишаються закритими або переміщені в безпечні регіони. Існує також проблема зменшення чисельності працездатного населення, оскільки багато людей виїхали з області. Минулого року ми підтримували зайнятість населення та підприємців, протягом 2024 року до нас звернулося 8,4 тисячі осіб. Продаж праці залишається нашим пріоритетом: ми вважаємо, що робота є не лише джерелом доходу, а й основою соціальної стабільності. У 2024 році ми працевлаштували 1,5 тисячі людей.
– Чи користуються херсонці програмами перенавчання з метою отримання нових професій?
– Ринок труда постійно трансформується, тому важливо адаптуватися та підвищувати кваліфікацію, щоб стати затребуваними спеціалістами. Ми акцентували увагу на навчальних програмах, зокрема на безкоштовній перепідготовці. 547 осіб отримали ваучери на таке навчання. Найпопулярнішими курсами стали професії «оператор котельні», «кухар», «кондитер», «продавець», «електрогазозварник», а також спеціальності в медицині, психології та комп’ютерних науках. Професійне навчання успішно завершили 119 осіб.
- – Існує програма, що надає кошти для відкриття власної справи. Чи звертаються за такими грантами херсонці?
– Програма «Власна справа» надає гранти на започаткування або розвиток бізнесу. Ця ініціатива охоплює також Херсонщину і стартувала у 2022 році, повноцінно запрацювала з вересня 2024 року, дозволяючи мешканцям деокупованих територій подавати заявки на отримання допомоги. Програма набирає популярність: вже 44 людини реалізують свої бізнес-ідеї, створивши понад 70 нових робочих місць, від магазинів до підприємництв у агросекторі.
Багато людей, відкриваючи власні справи, говорять: «Коли, як не зараз?» або: «Хочу бути корисним на рідній землі». Це є свідченням патріотизму наших громадян, які продовжують розвивати регіон навіть під час війни.
– Які вакансії нині є найбільш затребуваними? Які фахівці потрібні?
– На ринку праці спостерігається попит на медичних працівників, водіїв, електромонтерів, соціальних працівників, операторів котелень, а також на продавців. У 2024 році до центру зайнятості надійшло 2 346 вакансій, з яких 1 274 було укомплектовано. Середня заробітна плата за вакансіями становить 15 580 гривень. Багато людей прагнуть знайти роботу за спеціальністю, але в умовах кризових змін частина шукачів змушена перекваліфікуватися або погоджуватися на тимчасову зайнятість.
– Як ви можете охарактеризувати шукачів роботи в Херсонській області?
– Складно створити точний портрет шукачів роботи через динамічні умови. Проте спостерігаються певні тенденції. Частка чоловіків серед шукачів зменшується; у 2024 році вони становили менше третини. Молоді людей до 35 років також менше – лише 16%. Натомість, особи старше 45 років складають 62%. Більше 36% шукачів мають вищу освіту, а понад 34% – професійно-технічну. Місцевість Херсон має специфіку: більшість шукачів – жінки (до 75%) з вищим рівнем освіти порівняно з іншими районами. Онлайн-пошук роботи є популярним, водночас для жінок із дітьми це супроводжується труднощами через нестабільну ситуацію та неможливість залишити діток.
– Яка мета та можливості програми «Єдине вікно послуг» Державної служби зайнятості?
– З метою надання швидкого доступу до соціальних послуг, Державна служба зайнятості запровадила сервіс «Єдине вікно послуг». Ця платформа об’єднує інформацію про десятки програм підтримки. Головна її мета – спростити доступ до потрібної інформації для громадян. Тут користувачі можуть знайти програми щодо працевлаштування, навчання, психологічної підтримки, грантів для бізнесу та інше. Особливо зазначено, що сервіс корисний для внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих груп населення.
– Які заходи спрямовані на працевлаштування молоді? З якими організаціями ви працюєте у цій сфері?
– Працевлаштування молоді у Херсоні стало особливо важливим питанням через виїзди з регіону. У зв’язку з цим ми проводимо профорієнтаційні заходи, зокрема онлайн-воркшопи. Також молоді люди віком 18-25 років мають можливість отримати грант на створення бізнесу до 150 тисяч гривень. Ми співпрацюємо з кількома громадськими організаціями, щоб розширити можливості для отримання соціальної підтримки та покращити обізнаність про програми сприяння працевлаштуванню.
– Які результати реалізації проєкту «Армія відновлення» у 2024 році? Які плани на 2025-й?
Проєкт «Армія відновлення» став важливим інструментом для підтримки регіону у цей складний час. Він допомагає відновити інфраструктуру, а також надає людям можливість отримати тимчасову роботу.
Минулого року до проєкту приєдналися майже тисяча мешканців деокупованих громад, які залучалися до суспільно корисних робіт, таких як відновлення інфраструктури, благоустрій територій та соціальна підтримка. Вітаємо позитивний вплив цього проєкту на відновлення регіону, тому плануємо продовжувати його ефективну реалізацію у 2025 році.
– Які ще проєкти були реалізовані минулого року?
2024 рік став періодом активної реалізації проєктів, спрямованих на підтримку громадян. Ми активно відновлюємо Місцеве партнерство зайнятості, що сприяє взаємодії між бізнесом і владою. Одним з пріоритетів є підтримка самозайнятості як важливого елементу економічного розвитку. Також модернізовано підхід до рекрутингових послуг, що дозволило швидше реагувати на потреби ринку праці. Взаємодія з хабами для підтримки внутрішньо переміщених осіб дозволила надати допомогу понад 600 людям.
– Які ваші плани на 2025 рік?
Наступний рік буде спрямований на подальший розвиток і вдосконалення роботи служби зайнятості. Основний акцент буде на індивідуальному підході до кожного. Наша мета – зробити всіх звертаючихся до служби впевненими у собі та конкурентоздатними на сучасному ринку праці. Важливо повернути людей до продуктивної зайнятості для відновлення економіки регіону, тому будемо створювати умови для працевлаштування та популяризувати програми підтримки.
Ми прагнемо забезпечити можливості для реалізації всіх бажаючих на рідній землі. Упевнена, що ми зможемо досягти значних успіхів у відновленні ринку праці та створити комфортні умови для розвитку громадян. Продовжуємо працювати для людей та сподіваємось на світле майбутнє нашого регіону та країни.
фото Марусі Басараб
Місто Сонця – інформаційне видання, новини Херсона, Херсонщини, Події Херсон, Херсонські новини, Україна.