Завдяки грантовим коштам ферма «Коза Амальтея», розташована у Музиківці, змогла модернізувати свої приміщення та придбати обладнання для переробки молока.
Про нові досягнення бізнесу розповіла нашому виданню власниця ферми Тетяна Страмнова.
“Перші спроби написання грантових заявок розпочала приблизно десять років тому. Тепер, переглядаючи свої старі бізнес-плани, розумію, що багато чому навчилася. Я подаю заявки до різних програм, але не завжди отримую фінансування. Однак цього разу мені вдалося одночасно подати заявку до Данської ради у справах біженців і до Програми CLEAR на облаштування мініцеху для переробки козячого молока”, – зазначила Тетяна Страмнова.
За словами Тетяни, в результаті вона отримала два гранти по 5000 доларів від різних організацій. Одна частина коштів пішла на ремонт приміщення, інша – на закупівлю обладнання.
“Це було величезне щастя запустити мініцех, про який ми мріяли разом з чоловіком. Закликаю тих, хто ще не пробував або має сумніви в отриманні грантів, не боятися подавати заявки. Це може бути нелегко, але коли отримаєте фінансування та зможете розпочати свій бізнес навіть у складних умовах, це того варте!”
Тетяна зазначає, що тепер вона активно надає консультації своїм знайомим щодо написання грантових заявок. Одна з її подруг планує вирощувати гриби, а інша — займатися розведенням нутрій. Саме Тетяна також шукає нові можливості для розвитку.
“Я подала заявку на великий грант від Mercy Corps. Поки що відповіді немає, але якщо отримаю підтримку, це стане потужним поштовхом для розвитку ферми. Також планую подавати на грант в рамках Проєкту демократичного самоврядування в Східній Європі для отримання міні-трактора. Ці 1.5 га землі потребують технічної підтримки. Я завжди звертаюся до організаторів з вимогами, аби дізнатися причини невдач, це допомагає покращити майбутні заявки”, – додала власниця.
Також Тетяна зареєструвала заявку до Червоного Хреста на обладнання ветеринарного кабінету в Музиківці УЗД-апаратом.
“Це дуже важливо, адже деякі з моїх кіз мали патології, зокрема ниркові, які важко виявити. Якщо б ми своєчасно провели УЗД, було б можливим врятувати тварину”, – підкреслила вона.
На сьогодні ферма «Коза Амальтея» утримує близько 50 кіз. Виробництво сиру, яке раніше стало візитною карткою бізнесу, тимчасово призупинено, адже більшість тварин вагітні й незабаром принесуть потомство. Очікується, що продукція збільшиться до 50 літрів молока на день.
“З початком війни я виробляла менше сиру, зосередилася на виготовленні качотти з різними добавками. Щасливою стала новина про відкриття відділення пошти в селі, тепер я можу відправляти свій сир по всій Україні. Мої постійні клієнти та крафтові магазинчики з Миколаївщини вже замовляють. Також я працюю над отриманням міжнародної сертифікації HAССP, що дозволить продавати продукцію в супермаркетах і за кордоном”, – заявила Тетяна.
Тетяна також не забуває про свій давній проект зі створення туристичного напрямку на базі ферми.
“Ми почали розвивати цей проект у 2021 році і продовжуємо потроху. Не так давно до нас приїжджала група з Херсона на заняття йогою серед наших кіз. Вірю, що зможемо розвинути цю ініціативу, яка допоможе психологічно розвантажитися під час спілкування з тваринами, що важливо для дітей з особливими потребами та для всіх охочих. Я намагаюся закупити камерунських кіз – вони маленькі, спритні, й впевнена, що дітям вони сподобаються. Потрібно працювати – і результати обов’язково будуть”, – підсумувала Тетяна Страмнова.
Ферма «Коза Амальтея» є яскравим прикладом стійкості жителів Херсонщини та джерелом надії на відродження Півдня України. Завдяки зусиллям своїх господарів вона продовжує розвивати бізнес і прагнути до успіхів у майбутньому.
Автор: Олена Бджола