На звільненій території правобережної Херсонщини продовжують жити понад 14 тисяч дітей. Частина з них залишалася вдома з моменту початку війни 24 лютого 2022 року, деякі ж повернулися після деокупації.
Наявність статусу “дитини війни” не передбачає централізованих фінансових виплат. Проте діти з таким статусом можуть отримувати певні пільги та соціальну допомогу, серед яких:
- безкоштовне харчування в навчальних закладах різного рівня;
- цільова підтримка для освіти та щомісячні виплати на проживання (близько 3000 гривень);
- річна фінансова допомога на оздоровлення.
На місцевому рівні органи влади можуть запроваджувати додаткові пільги на основі рішень територіальних громад. Це можуть бути знижки на комунальні послуги, витрати на транспорт або інші форми соціальної допомоги.
Серед мешканців Херсонщини спостерігається високий попит на оформлення статусу дитини війни. Директор Херсонського обласного центру соціальних служб при ХОДА Дмитро Муценко в коментарі для видання “Херсон плюс” зазначив:
“Після звільнення правобережної частини області ми отримали велику кількість запитів. Люди хотіли відновити документи і отримати консультації. З листопада 2022 по травень 2024 року до соціальних працівників надійшли 4002 заявки на оформлення статусу дитини, яка зазнала шкоди внаслідок війни. За цей період ми змогли підготувати документи лише для 1028 дітей, що становить 25% від поданих заявок, тоді як інші 75% родин залишилися в очікуванні.”
Під час окупації в правобережній частині Херсонщини заклади соціального захисту були знищені, а більшість фахівців виїхали в безпечні регіони, що стало однією з причин повільного оформлення документів. Відсутність кваліфікованих кадрів спостерігається на Херсонщині з 2014 року, і повномасштабне вторгнення погіршило ситуацію.
“Після деокупації нам довелося залучати людей без спеціальної освіти. Незважаючи на численні оголошення, охочих працювати під обстрілами і за невелику зарплату немає”, – каже Дмитро Муценко.
Для пришвидшення оформлення документів щодо статусу “дитини війни” Херсонський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розпочав співпрацю з громадською організацією “Херсонська регіональна ліга соціальних працівників України”. Вони уклали Меморандум про взаємодію, згідно з яким громадська організація надає підтримку соціальним службам.
На сьогодні проєкт “Діти війни” охоплює лише три з 18 громад правобережної Херсонщини, зокрема Чорнобаївську, Музиківську та Херсонську.
Мешканці можуть отримати початкову консультацію фахівців щодо статусу та пільг дистанційно, зателефонувавши за номером: 0674 94 84 88 або написавши на електронну адресу: status.kherson@ukr.net.
Соціальні працівники здійснюють збір та підготовку документів, а також працюють над основним документом – висновком оцінки потреб родини. Пакет документів кожної дитини передається до служби у справах дітей для розгляду і прийняття остаточного рішення.
За чотири місяці співпраці громадської організації та влади є перші позитивні результати. Серед 14 тисяч дітей Херсонщини уже 7 500 отримали офіційні документи.