“Друкуємо все, на всьому, для всіх” – це девіз Олександра та Юлії Рощенко, підприємців із Чорнобаївки та Херсона, які відкрили та успішно розвинули свій бізнес до початку повномасштабного конфлікту.

У 2011 році, з мінімальною технікою в орендованій кімнаті сільської амбулаторії, сім’я розпочала свою діяльність під брендом Центру друку “Print”. Незважаючи на війну, подружжя продовжує працювати в Херсонщині.

Попри небезпеки, нерегулярні доходи та труднощі, вони пропонують послуги копіювання, ламінування, друку фото, а також виготовляють рекламні та сувенірні товари, такі як банери, візитівки, адресні таблички, портрети на полотні та інші вироби. Зараз їхній бізнес став важливою частиною соціального життя громади, яка намагається відновити звичний ритм у складних умовах.

Своїм відданим зусиллям молоді підприємці створюють умови для розвитку та намагаються зберегти свій бізнес. Як відновити справу в умовах війни? Про це та багато іншого розповіла Юлія Рощенко, засновниця фотокопіцентру “Print”.

“Коли ми відкрили “Print”, наш синочок був лише у віці 8 місяців!”

“Я пам’ятаю, як все починалось… У нас був один копіратор, старий ламінатор, звичайний принтер і позичена фотокамера. Я була впевнена, що справи підуть, адже в Чорнобаївці на той момент ніхто не надавав подібних послуг. Після роботи в поліграфічній компанії в Херсоні я отримала досвід, і тоді ж прийшла ідея її реалізації під час декретної відпустки. Усвідомлюючи це, мій чоловік, який на той момент працював в державній службі, теж пішов у декретну. Тепер нашому синові Михайлу 14 років, і він став першим помічником у нашій справі”, – зазначила Юлія.

Згодом підприємці розширили спектр послуг. Вони почали друкувати на чашках, одязі, сумках і створювати різноманітні сувеніри, як-от брелки, магніти, а також банери, візитівки, адресні таблички. За цей час бізнес отримав розвиток, появився окремий цех і новий офіс у Херсоні.

“Ми почали розробляти цікаві продукти, активно запустили соціальні мережі та почали отримувати замовлення з інших регіонів. Розробили власну продукцію, наприклад, веселі аптечки з фруктовими карамельками та дипломи для корпоративів,” – додає Юлія.

“Люди просили нас повернутися до роботи”

Війна, розв’язана російськими військами, принесла багато негативу і ускладнила розвиток бізнесу. Офіси “Print” довелося закрити, і в липні 2022 року сім’я змушена була залишити рідний дім.

“Ми отримували погрози і були змушені співпрацювати з окупантами, тому вирушили в дорогу. Разом із технікою ми встигли вивезти частину усього нашого обладнання. Втратили клієнтів і набуті досягнення”, – згадує Юлія.

Рощенки повернулися до Чорнобаївки в квітні 2023 року, спочатку не плануючи залишатися надовго. Однак односельці почали звертатися за допомогою – їм були потрібні фото і документи. Незабаром місцеві жителі та органи влади, які потребували поліграфічних послуг, почали наполегливо просити подружжя відновити бізнес.

Подружжя вирішило залишитися і знову відкрило Центр друку.

“Це було непросто. Частина обладнання вийшла з ладу. Але ми подали заявку на грант і виграли 250 тисяч гривень, за які відновили техніку. Сьогодні більшість замовлень – це фото на документи і друк документів для військкомату. Наші пенсіонери також потребують книжок для сплати комунальних послуг, які ми розробили спільно з комунальниками. Це не найулюбленіша робота, але ми усвідомлюємо, що потрібні людям”, – зазначила Юлія.

“Ціни залишаються стабільними. Вони не повинні закривати бізнес”

Не всі працівники, які працювали до початку війни, повернулися до компанії. Деякі не повернулися з евакуації, інші не витримали психологічного тиску. Вслати працівників є складно через фінансові обмеження – потрібно сплачувати податки та зарплати. Тому більшість роботи виконує саме подружжя, яке не лише організовує діяльність, але й приймає замовлення і вечорами самостійно займається друком.

Зараз підприємці не мають можливості підвищити ціни через суттєве скорочення обсягу роботи, який становить лише 15–20% від довоєнного рівня. Проте, вони підтримують волонтерів та військових, передаючи їм продукцію для зборів на ЗСУ.

“Як можна підвищити вартість для тих, хто і так живе в складних умовах?” – запитує Юлія.

Таким чином, ціни на послуги Центру друку “Print” залишаються одними з найнижчих в Україні.

“Ціни такі, щоб бізнес міг продовжувати працювати, – додає підприємиця. – Наприклад, чашка разом з друком коштує 150 гривень, фото на документи – 150 гривень, одна ксерокопія – 4 гривні, а тисяча візиток – 670 гривень. Такі послуги, як виготовлення рекламної продукції стали дуже рідкісними.”

Торгівля через соціальні мережі частково рятує бізнес, особливо популярні сувеніри та креативна продукція: чашки, футболки, веселі аптечки та друк на полотні.

“Такі замовлення підвищують настрій. Це повертає нас у цивільне життя, – говорить Юлія. – Коли Херсон звільнили, ми мали намір відкрити магазин сувенірної поліграфії в центрі міста, де кожен виріб мав би тему “перемога”. Ми були готові друкувати все, щоб кожен, хто відвідує Херсон або повертається, міг знайти щось інтересне для себе. Чи стане наша мрія реальністю?” – запитала вона.

Спільно можемо уявити, як вільний і незламний Херсон стає місцем, де відвідувачі закупляють стильні сувеніри в крамниці “Print”, від класичних чашок до креативних футболок… Головне – щоб все пронизувалося духом “ПЕРЕМОГИ”!

Ірина Квітка

Білозерка.info

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts