Щорічно безвісти зникають значна кількість людей, зокрема жінки. Про це повідомив експерт із прав людини з КримSOS Артем Олійник.
“Однією зі загрозливих тенденцій є зростання насильницьких зникнень, які стали поширеним засобом репресій ФСБ Росії. Щороку зникають десятки людей, особливо хвилює зростання кількості жінок серед жертв. Доля Лери Джемілової та Тетяни Дякуновської, викрадених майже рік тому, залишається невідомою. Також варто зазначити історію студентки з Херсона Анни Єльцової, яку російська влада тримала в ізоляції без звинувачень”, — підкреслив Артем Олійник.
КримSOS підкреслює, що насильницькі зникнення порушують права людини та використовуються окупаційною адміністрацією як інструмент страху серед населення.
Експерт також наголосив на тому, що насильницькі зникнення не єдиний спосіб репресій в окупованому Криму. Російська влада карає навіть за співчутливу пісню чи критику війни, загрожуючи побиттям, обшуками, арештами та публічними приниженнями, що фільмуються для пропаганди.
“Це виправдовується боротьбою з дестабілізацією РФ, однак суди просто загрожують переслідуванням. З початку 2022 року принаймні 1 126 осіб постраждали від такої політики, і їхня кількість продовжує збільшуватися”, — наголосив експерт.
Артем Олійник також висвітлив питання релігійної свободи на окупованому півострові, де релігійні громади постійно стикаються з переслідуваннями союзниками окупації. Обшуки, арешти, ув’язнення, викрадення та фальсифіковані судові процеси стали їхньою реальністю.
Зокрема, кримські мусульмани найбільше страждають від переслідувань. За належність до організації “Хізб ут-Тахрір”, яку у РФ визнали терористичною, з початку окупації Криму було зафіксовано 117 випадків кримінальних переслідувань на півострові. Крім того, 32 людини, які мають зв’язок з організацією “Свідки Єгови”, також стали жертвами переслідувань, з яких 15 вже були засуджені.
Ігор Льов