Черговий етап великого обміну полоненими у категорії “поранені та важкохворі” згідно з домовленостями у Стамбулі відбувся 14 червня.
Як повідомили у пресслужбі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, повернулися військовослужбовці ЗСУ, зокрема ДШВ, ВМС, Сил ТрО, а також Державної прикордонної служби, Національної гвардії України та Державної спеціальної служби транспорту.
Переважна більшість звільнених оборонців – перебували в неволі з 2022 року. Значна частина з них потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Більшість визволених захисників – офіцери. Також частина звільнених – молодші 25 років.
Загалом додому повертаються українці, що воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському та Курському напрямках.
Раніше правозахисна організація “Захист в’язнів України” заявила, що російська федерація включила ув’язнених з Херсонщини та Миколаївщини у масштабний обмін полоненими, що відбувся з 23 по 25 травня. За даними організації, кожна зі сторін передала по 1000 осіб: по 880 військових і 120 цивільних. Також серед звільнених — близько 50 українців, які перебували в російських в’язницях за різними обвинуваченнями. Після завершення строку покарання їх не депортували, як це передбачено законом, а залишили в центрах тимчасового тримання для мігрантів.
Також акція на підтримку полонених та нагадування про зниклих безвісти, з тих що стали вже традиційними й відбуваються щотижнево, відбулася в Одесі 25 травня. Організаторка руху FreeAzov Анна Пажера наголосила, що в останній обмін додому не повернули ні одного воїна полку “Азов”.
25 травня відбувся завершальний етап великого обміну полоненими у форматі тисяча на тисячу – в Україну повернулися 303 полонених.
24 травня відбувся другий етап великого обміну полоненими з російською федерацією у форматі “1000 на 1000” й повернулися в Україну 307 оборонців.
23 травня відбувся перший етап великого обміну полоненими між Україною та росією. Обмін проводиться у форматі “1000 на 1000”, який триватиме три дні. Повернулися тоді 307 полонених – 270 військових та 120 цивільних.
16 травня 2025 року в Стамбулі відбулися перші за останні три роки переговори між делегаціями України та росії. За підсумками зустрічі сторони дійшли згоди щодо обміну полоненими у форматі “1000 на 1000”.
Кирило Бойко