Верховна Рада прийняла закон, який підпорядковує НАБУ та САП Генеральній прокуратурі. Це рішення викликало занепокоєння серед експертів, опозиційних сил та представників Європейського Союзу. Окрім того, усі депутати від Миколаївської області, а також більшість депутатів з Одещини і частина з Херсонщини підтримали даний законопроєкт, незважаючи на попередження про потенційні загрози для антикорупційної системи.
Про це свідчать дані голосування на офіційному веб-сайті Верховної Ради України.
22 липня, на позачерговому засіданні парламенту, ухвалили резонансний законопроєкт №12414, який кардинально змінює підпорядкування антикорупційних органів, фактично підпорядковуючи їх Генеральному прокурору.
Серед десяти депутатів від Одеської області шість підтримали даний закон: Олег Колєв, Олексій Леонов, Олександр Горенюк, Степан Чернявський, Олександр Ткаченко та Антон Кіссе. Артем Дмитрук та Анатолій Урбанський були відсутні, Сергій Колебошин утримався від голосування, а Олексій Гончаренко висловився проти ухвалення закону.
Всі шість депутатів з Миколаївщини також підтримали закон: Максим Дирдін, Олександр Гайду, Ігор Копитін, Ігор Негулевський, Олександр Пасічний та Артем Чорноморов.
Депутати з Херсонської області, зокрема Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир та Володимир Іванов, також проголосували за законопроект.
Перед ухваленням закону відбулися значні обшуки з боку СБУ в антикорупційних структурах та були зроблені заяви про розкриття “російської агентури” в НАБУ. Лише за день до голосування силовики здійснили мінімум 70 обшуків і затримали детектива НАБУ Руслана Магамедрасулова. У такому контексті і були представлені зміни до КПК, які дозволяють Генпрокурору брати під контроль справи НАБУ, вказувати детективам, закривати провадження та фактично керувати прокурорами САП.
Згідно з інформацією Руху Чесно, 263 народні депутати підтримали цей закон, серед яких найбільша частка з фракцій “Слуга народу” (185), “ПЗЖМ” (18), “Довіра” (17), “Батьківщина” (15), “За майбутнє” (10) та “Відновлення України” (9). Часткова підтримка надійшла й від “Європейської солідарності” (3 голоси), “Голосу” (1) та позафракційних депутатів (5).
Голова антикорупційного комітету Ради Анастасія Радіна охарактеризувала ці зміни як “катастрофічні” для держави, зазначивши, що ухвалення даного закону підриває антикорупційну інфраструктуру України. Критикували нововведення й представники опозиції, зокрема Олексій Гончаренко (“ЄС”) та Ярослав Железняк (“Голос”), які вказали на порушення регламенту та закликали відкласти розгляд закону, але їхня пропозиція не була ставлена на голосування спікером Русланом Стефанчуком.
Невдовзі після ухвалення директор НАБУ Семен Кривонос закликав Президента України накласти вето на цей закон.
Ці дві незалежні інституції — НАБУ і САП — фактично переходять під контроль. Ми висловлюємо рішучий протест проти цього. На даний момент Президент України ще може накласти вето на законопроект, і ми закликаємо його це зробити, повернувши документ назад, — зазначив посадовець.
Антикорупційні органи попередили, що нові зміни можуть не тільки відкинути Україну назад у боротьбі з топкорупцією, а й підривати одну з ключових вимог Євросоюзу щодо збереження незалежності антикорупційної інфраструктури. Ця вимога стала важливою умовою надання Україні статусу кандидата в члени ЄС.
Того ж дня одесити влаштували акцію протесту в центрі міста, висловлюючи своє обурення щодо ухваленого законопроекту, який, на їхню думку, підриває незалежність НАБУ та САП. Подібні акції відбулися також у Києві та Львові. Протестувальники вважають, що новий закон може повернути країну до епохи Януковича і сприяти відновленню масштабної корупції.
Анна Бальчінос