У медичних установах Херсона формується мережа підземних лікарень. У підвальних приміщеннях облаштовують не лише укриття на випадок тривог та обстрілів, але й повноцінні операційні зали та палати, де пацієнти можуть перебувати вночі. Далі — про те, як оснащуються ці укриття, в матеріалі Суспільного в рамках циклу “ТутРемБуд”.
В умовах постійної загрози лікування пацієнтів у херсонських лікарнях сфокусоване на нижніх поверхах будівель — зазвичай на першому та другому. Під час обстрілів медичний персонал і хворі спускаються в підвали.
Протягом 2,5 років війни під землею вже створено укриття для оборони, а також організовано медичне обслуговування. Цього року на ремонт і оснащення таких приміщень у Херсонській області заплановано витратити 162 млн грн, згідно з інформацією директорки департаменту охорони здоров’я Тетяни Карчевич.
“Ці укриття повинні повністю задовольняти потреби медичного закладу. Сума, яку ми надали Міністерству охорони здоров’я, включає всі необхідні будівельні роботи та закупівлю медичного обладнання. Вона забезпечує 100% потреб лікарень під землею”, — зазначила Тетяна Карчевич.
На ремонт медичних приміщень також працюють благодійні організації. Директорка однієї з лікарень Інна Холодняк повідомила, що фонд може відремонтувати одну палату, але вона буде підготовлена для тривалого перебування пацієнтів.
“Кімнати утеплені, меблі встановлені. Діти перебувають під наглядом медичного персоналу. Першою справою ми облаштували палату для невідкладної допомоги: реанімаційну операційну. У нас є операційний стіл, інкубатори, апарати для штучної вентиляції легень і зарядні станції. Все готове для надання необхідної допомоги, зокрема новонародженим”, — розповіла Інна Холодняк.
Вона зазначила, що підвальні приміщення лікарні з самого початку війни служили укриттям для людей.
“На початку війни підвали в лікарнях фактично використовувалися для зберігання непотрібних речей. Протягом окупації ми намагалися облаштувати їх так, щоб забезпечити мінімальну безпеку. Однак умови в них були далеко не сприятливими для пацієнтів. Сьогодні кількість відремонтованих палат достатня для потреб усіх пацієнтів та медичного персоналу”, — резюмувала Холодняк.
Лікарня має навіть підземну перинатальну палату для пацієнтів до двох місяців. Існувала також дитяча кімната, де працювали психологи, але через зростання кількості пацієнтів її перепрофілюють.
“Дитяча кімната, де проводилися ігри, тепер буде палатою. Хочеться, щоб вона залишилася, адже дітям важливо мати простір для гри під час тривог, особливо коли вони очікують допомоги. Однак нам доводиться пристосовуватися і відремонтувати ще дві палати, після чого ми плануємо відновити роботу ігрової кімнати”, — зазначила директорка.
Щодня у цій лікарні перебуває не менше 90 людей, включаючи пацієнтів і їх супроводжуючих. Батьки разом з дітьми ночують в укриттях.
На правобережжі Херсонщини функціонує 18 медичних установ. Безпечні палати та маніпуляційні, за словами керівниці департаменту охорони здоров’я, облаштовуються в кожному з них.