На даний момент музей опору в Херсоні не має постійного приміщення, а більшість експонатів знаходяться поза його межами. Колекція включає речі, пов’язані зі спогадами городян про опір російській окупації.Серед експонатів, зібраних ініціаторами музею, є саморобний український прапор, виготовлений із медичної маски та жовтої ганчірки. Є також фотокамера, з якою Олександр Корняков брав участь у мітингах протесту в Херсоні у березні 2022 року. Зокрема, представлена лялька-мотанка, яка знаходилася в Херсонському управлінні освіти під час окупації. Одним з експонатів є й миска з водою, яку використовував політолог Дементій Білий, що продовжував працювати в місті під час окупації. У разі обшуку він міг сховати свій телефон у цю миску. Ще однією цікавою річчю є вінок, виготовлений для весільної церемонії, яку молодята провели за українськими традиціями на окупованій території.

“Якщо показати людині відро, вона не зрозуміє, про що йдеться. Але саме в це відро дядя Гриша в окупації зібрав півмільйона гривень на Збройні Сили України. Це свідчить, що жителі Херсона мали бажання допомагати, навіть не кажучи, куди підуть ці кошти. Дядя Гриша приїхав до Херсона і передав нам це відро для музею”, — розповіла голова ГО “Центр культурного розвитку “Тотем” Олена Афанасьєва.

Херсон, дядя Гриша разом із Світланою Думинською. Суспільне Херсон

Вона також зазначила, що начальниця управління культури Світлана Думинська звернулася до неї з пропозицією увічнити пам’ять про окупацію Херсона та опір його жителів. Пізніше концепція “музею окупації” перетворилася на “музей опору”.

“Згодом ми зрозуміли, що це не має бути музей окупації з акцентом на горе і трагедії. Це має бути музей спротиву. Саме завдяки неоціненному феномену херсонського опору місто стало брендом, відомим у всьому світі”, — підкреслила вона.

Прапор України, виготовлений із серветки та медичної маски, розміщений у Херсоні місцевими жителями під час окупації. Олена Афанасьєва

“Спочатку ми планували збирати історії та артефакти з Херсона. Але коли почала діяти платформа для збору інформації, ми почали ділитися цими історіями, демонструючи, як предмети можуть розповідати про минуле. Це європейський формат, який дуже зрозумілий європейцям”, — додала вона.

Працівники управління культури продовжують працювати над створенням колекції музею опору, говорить Світлана Думинська. Херсон протягом майже двох років переживає постійні обстріли російських військ. Звідси з’являються нові експонати, які постраждали від уламків снарядів.

“Під час прогулянки по руїнах ми знайшли розбиту вазу. Але це була не просто ваза. Коли я її перевернула, побачила, що вона пошкоджена лише з одного боку, а наші маки залишилися цілими. Може, для когось це й неважливо, але для нас це важливий момент, і кожен збережений експонат має значення”, — наголосила начальниця міського управління культури.

Херсон, артефакти музею спротиву. Суспільне Херсон

“Одного разу обласна лікарня сильно постраждала. Я проходила повз і побачила план лікарні, на який раніше навіть не звертала уваги. І раптом він виявився весь покритий дірками. Я запитала: ‘Олено, беремо?’ Вона погодилася, адже навколо цього експоната можна буде розповідати про наших незламних лікарів”, — розповіла Світлана.

Більшість експонатів наразі перебувають у Тернополі, де мешкає Олена Афанасьєва. Історії предметів публікуються на Інтернет-сторінці музею. У грудні 2024 року “Центр культурного розвитку “Тотем” у співпраці з партнерами запланував відкриття виставки артефактів з музею опору, зазначила Афанасьєва.

ХЕРСОН Онлайн

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts