Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, що дозволяє комісіям проводити дистанційне обстеження зруйнованого житла в зонах бойових дій. Причини для обурення громадян – далі.

Мешканці Херсона та інших прифронтових регіонів, а також окупованих територій, очікують підписання Президентом України закону № 11161, прийнятого Верховною Радою в грудні 2024 року, який має на меті захист прав внутрішньо переміщених осіб. Тим часом уряд ініціює нові постанови, які, на думку багатьох, не сприяють покращенню умов життя переселенців. Розглянемо детальніше суть проблеми та причини незадоволення населення.

Дистанційне обстеження зруйнованого житла

Уряд затвердив механізм дистанційного обстеження знищеного житла на територіях з активними бойовими діями. За повідомленням Міністерства розвитку громад та територій, 7 липня 2025 року була прийнята постанова, яка дозволяє комісіям проводити такі обстеження в рамках програми «єВідновлення».

Розроблений механізм надасть можливість отримати компенсації для людей, які втратили свої домівки внаслідок російської агресії, в громадах, що регулярно піддаються обстрілам.

Це, безперечно, є своєчасним рішенням, адже фізичне обстеження зруйнованого житла в небезпечних зонах є надзвичайно складним через ризики для безпеки. Комісії, відповідальні за перевірку фактів, часто не мають змоги виїхати для проведення оглядів.

Уряд пропонує органам місцевого самоврядування та обласним військовим адміністраціям створити комісії, які зможуть користуватися дистанційними ресурсами, зокрема:

  • супутникові зображення;
  • матеріали, отримані за допомогою безпілотних літальних апаратів;
  • фото та відео, зняті власниками житла на мобільний телефон.

Водночас, до знімків, наданих заявниками, висуваються строгі вимоги:

  • фотографії мають бути кольоровими, чіткими та без дефектів;
  • файл повинен містити дату, час зйомки та геолокацію;
  • необхідно зафіксувати земельну ділянку, на якій знаходилася зруйнована оселя;
  • потрібні загальний та щонайменше три різні ракурси фотографій житла для підтвердження факту знищення;
  • на зображеннях повинні бути чітко видимі зруйновані конструкції, такі як опорні стіни, перекриття та дах;
  • світлини мають містити ідентифікаційні ознаки об’єкта: адресні таблички, номери будинків, вивіски та інші орієнтири.

Чим обурені мешканці Херсона

Ці вимоги до фото викликали негативну реакцію серед людей, які втратили свої домівки і не можуть отримати сертифікати для придбання нових приміщень через відсутність проведених обстежень. Попри добрі наміри дистанційного обстеження, виникають запитання щодо реалістичності виконання всіх вимог. Наприклад, як сфотографувати адресні таблички або надати свідчення про місцезнаходження житла, яке знищене, а поряд – інші аналогічні руїни?

Який саме процес перевірки матеріалів, поданих комісіям? Чи знадобляться лише геолокація та кілька ракурсів, або ж вимагатимуть фото, що повністю відповідають заявленим вимогам? Людський фактор може вплинути на результати – особлива увага до деталей може коштувати людині можливості отримати сертифікат.

Далі пропонуємо думки мешканців Херсонщини, отримані через соціальні мережі.

«Як зняти ці фото в зоні активних бойових дій? Хто це зробить? Чому власник зруйнованого житла не може просто передати його державі в обмін на сертифікат?», – запитує Валерій.

Пані Оксана пропонує співвітчизникам не сприймати вимоги до фотографій занадто близько:

«Можливо, дрон зафіксує будинок з усіх ракурсів і матиме геолокацію. Не панікуйте. Багато власників житла мають фото і відео до повномасштабної агресії. Сподіваюсь, цього буде достатньо без табличок».

Але виникають питання й щодо зруйнованих квартир у багатоповерхівках. Наприклад, як встановити ступінь руйнування без експертного висновку?

«Як дистанційно обстежити квартири в багатоквартирних будинках? Що робити, якщо фотографії до знищення вже були, а тепер приміщення зруйноване?», – дивується Леонід.

Його підтримує Лариса:«Як бути, якщо будинок зазнає пошкоджень, але не зруйнований? Чи чекати, поки він не стане руїнами?»

Новації поки що не для всіх

У Міністерстві розвитку громад та територій України стверджують, що за необхідності можна подавати додаткові підтвердження: акти ДСНС, поліції, свідчення очевидців. Якщо матеріалів буде достатньо, комісія складе акт дистанційного обстеження та внесе його до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Це відкриває можливість отримати житловий сертифікат — документ, що дозволяє придбати нове помешкання у менш ризикованій зоні.

Впровадження механізму дистанційного обстеження є складовою частиною цифровізації процесу фіксації збитків, завданих війною. На першому етапі він буде реалізований у громадах, що знаходяться під впливом бойових дій. У разі успішної реалізації механізм може бути розширено на інші території, у тому числі тимчасово окуповані.

Таким чином, наразі нововведення не стосується власників зруйнованого житла на тимчасово окупованих територіях, зокрема Херсонщини, 70% якої з 2022 року під контролем ворога. Власники, які втратили свої домівки з початку війни (з 2014 року) у Донецькій та Луганській областях, також не можуть розраховувати на позитивні зміни.

Уряд обіцяє розробити механізми підтримки. Люди очікують на це вже кілька років.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України”
та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Новини півдня України, Херсон, Миколаїв, Одеса, Мелітополь

About Author
Тут Херсон

Новини Херсона та Херсонської області. Наша мета – забезпечити користувачів широким спектром поглядів та інформації про Херсонську громаду. Ми прагнемо сприяти інформаційному розмаїттю та об’єктивному інформуванню громадськості.

View All Articles

Related Posts