Шахраї продовжують покращувати свої методи, наслідуючи нові тенденції як в онлайн-середовищі, так і в повсякденному житті.
З початку року правоохоронці Херсонської області зафіксували понад 150 випадків шахрайств, у той час як загальна кількість справ, що розслідуються, перевищує 1700. Це включає кіберзлочини, фальшиві вебсайти і обман водіїв таксі.
Популярні види кибершахрайства: фішингові сайти під виглядом «допомоги».
Як зазначає Ігор Кутурланов, начальник відділу нагляду за дотриманням законодавства Херсонської обласної прокуратури, одним з найпоширеніших способів шахрайства є зловживання глобальною мережею Інтернет.
«Люди переходять за підозріліми посиланнями, вводять свої особисті дані, зокрема реквізити банківських карток, і зазнають значних фінансових втрат», — зазначає прокурор.
Наприклад, під час однієї із шахрайських схем, жителька області випадково натрапила на оголошення про «державну допомогу». Перейшовши на фальшивий вебсайт, вона ввела всі необхідні дані, після чого з її рахунку були зняті понад 50 тисяч гривень.
Телефонні шахраї, які маскуються під клієнтів таксі.
Інший випадок стосується групи місцевих мешканців, які спеціалізувалися на шахрайствах з водіями таксі. Правоохоронці викрили злочинну схему, і вже два зловмисника постали перед судом.
«Шахраї діяли за чітко спланованою схемою: реєстрували акаунти в мобільних додатках таксі, потім викликали автомобілі і через телефон обманювали водіїв», — пояснює прокурор.
Схема полягала в тому, що на шляху до клієнта водіям пропонували «допомогу» — заїхати в магазин для покупки товарів, оплата за які мала бути на місці. Також просили поповнити баланс мобільного телефону. Водій, слідуючи інструкціям шахраїв, поповнював рахунок на вказаний номер, але, коли прибував за адресою, зловмисники вже зникали.
Таким чином, таксисти залишалися і без грошей, і без замовлення, а злочинці швидко переводили отримані кошти на свої банківські карти.
Шахраї не мають кордонів
Викриття таких злочинів є непростим завданням, оскільки зловмисники часто діють з-за кордону й використовують підставних осіб для отримання коштів або реквізити третіх осіб, які не підозрюють про аферу.
«Непростими є також умови, пов’язані з тимчасовою окупацією частини Херсонщини, що ускладнює оперативний допит потерпілих та огляд їхніх пристроїв для дослідження електронних шляхів», — додає прокурор.
Проте, за даними правоохоронців, порівняно з минулим роком кількість таких злочинів у регіоні зменшилася.
Поради від прокуратури щодо запобігання шахрайствам:
- Уникайте переходів за підозрілими посиланнями у соціальних мережах або месенджерах.
- Не вводьте дані своєї банківської картки на незнайомих сайтах.
- Не розголошуйте свої персональні дані та ніколи не повідомляйте PIN-коди або паролі.
- Перевіряйте інформацію про «виплати» виключно на офіційних вебсайтах органів влади чи фінансових установ.
- Якщо у вас є сумніви, звертайтеся до свого банку або поліції.
«Шахрайські схеми постійно змінюються, проте ваша обізнаність і пильність залишаються найкращими засобами захисту», — підкреслив прокурор.
Місто Сонця – інформаційне видання, новини Херсона, Херсонщини, Події Херсон, Херсонські новини, Україна.